Sunday, January 31, 2010

Educational Learning Tools

There are so many educational learning tools on the web that are extremely valuable. I decided to look for a learning tool for our lesson plan assignment. I will be doing lesson plans for Kindergarten math. I found www.ixl.com/math, unfortunately it not free. It costs a parent/student $9.99 a month or $79.00 for a yearly plan. For teachers, classroom licenses start at just $199 for 30 students. Access is unlimited for a calendar year from home and school. School-wide and district-wide site licenses are also available. Now that I got the price out out of the way.

What an awesome learning tool for Pre-Kindergarten through Sixth grade math. They offer offer 103 skills for kindergarten alone. They align the skills with the state standards, provide award charts, provide progress tracking.

There are different features to parents and teachers that can be viewed on this website.

The benefits for teachers is that IXL has hundreds of question types so your students can gain a true understanding of the concepts you are teaching. The students get to practice the concepts you are teaching in school, while "playing on the computer." It is a great tool for teachers as well to monitor student's comprehension levels. IXL has hundreds of question types so your students can gain a true understanding of the concepts you are teaching. The IXL programs tracks students progress on each of the concepts in many different ways, this allow teachers to know what students are learning so they can tweek lesson plans if needed.

This website has 103 skills for kindergarten students just for math.
http://www.ixl.com/math/grade/kindergarten/

If you want to try out some questions for free the site allows you to do 10 practice questions.

I also like www.quizlets.com, the website allow students to learn from flashcards, they can view, learn, test or play games. It is addictive and FREE!!!!

1 comment:

  1. I had also checked out ixl.com and found it to be an interesting site. I agree with you in regards to its helpfulness and appeal. Unfortunately, as you stated, it comes with a price tag that for some families and/or school districts would prohibit them from taking advantage of it.

    ReplyDelete